Ramazanda Kilo Verme


Ramazanda Kilo Verme
Diyetisyen Fazile Kategori: Makaleler
Paylaş:

Ramazan ayı kilo verme ayı gibi görülse de aslında yanlış bir bakış açısıdır. Ramazanda kilo verme, oruç süresinde yeterli alınamayan karbonhidratın depolardan harcanması ile gerçekleşir. Yani geçici bir kilo kaybı olur. Normal beslenmeye dönüldüğünde vücut toparlanacaktır.

Ancak bu demek değildir ki sağlıklı ve doğru davranışlarla kilo verilmez. Metabolizmanın verdiği cevaba göre kilo verimi veya kilo koruma gerçekleştirilebilir.

Önerim, nasılsa aç kaldım bahanesine sığınarak önüne ne gelirse yemek değil, hayal kırıklığı yaşamamak adına kiloyu korumaya çalışmaktır.

Ramazanda Beslenme

Ramazan’da Kilo Kontrolü İçin Öneriler

  • Normal zamanda olduğu gibi az ve sık beslenme yapılması Ramazan’da da kilo kontrolü için önemlidir. Özellikle iftar öğünü tek seferde değil; hurma ve su ile başlangıç, çorba ve salata ile devam ve ana yemekle sonlandırma şeklinde bölünürse 2-3 öğün gibi yapılmış olur. 2 saat sonra yapılan ara öğün ve ardından sahur ile günlük 4-5 öğüne çıkmak mümkün olur.
  • Yemekler mümkün olduğunca yavaş yenmeli. Mideye yüklenmeden, sakince, yemeklerin tadını alarak, iyice çiğneyerek… Bu şekilde yediğinizde çabuk doymuş ve az yemiş olursunuz.
  • Fazla yağlı, salçalı, tuzlu yemeklerin suyunu yemeyerek aldığınız kaloriyi azaltabilirsiniz.
  • Oruç açmak için tüketilebilecek en güzel besin hurmadır. Lif içeriği ile kan şekerini ani yükseltmez, kayba uğrayan mineralleri yerine koyar. Ama miktarını abartmamak gerekir, 1 adet yeterlidir.
  • İftar ve sahurda salata veya sebze söğüş mutlaka olsun. Sebzeler hem tok kalmanızı hem de vitamin mineral ihtiyacınızı karşılamanızı sağlayacaktır. Vitaminlerin emilimi için yanında yağlı bir yemek yoksa 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edilebilir. Her 1 tatlı kaşığı yağın 45 kalori olduğu unutulmamalıdır. 😉
  • Beslenme düzeninin değişmesi ile oluşan kabızlık için posa tüketimi artırılmalıdır. Öğünlerde bol salata, kuru baklagil yemekleri, tahıllı ekmek bulundurulabilir. Ara öğünde yoğurt veya kefir tüketimi bağırsak hareketlerini olumlu etkileyecektir.
  • İftar ile imsak arasında dağınık şekilde bol su (en az 10-12 bardak) tüketilmelidir. Sıvı ihtiyacının karşılanabileceği ıhlamur, papatya, yeşil çay gibi bitki çayları; ev yapımı, meyvelerin doğal şekeri ve bal ile yapılmış hoşaf, komposto, şerbet, meyve suyu veya limonata içilebilir.
  • Metabolizma hızını düşürmemek için sahura kalkmak çok önemli! Yiyip yatmak yerine vaktinde kalkmak gerekir. Yağlı, tuzlu, hamurlu, kızartmalı yemeklerden uzak durulmalı. Proteinden zengin, besin çeşitliliği sağlanmış, hafif besinlerle sahur yapmak uzun süre tokluk sağlar. Midenin rahatsız olmaması için yedikten 20-30 dakika sonra yatılmalıdır.
  • Ramazan misafirsiz olmaz. Evinize gelen misafirler için hem dengeli hem lezzetli iftarlıklar hazırlayabilirsiniz. Misafirliğe gittiğinizde ise bir anda her şeye saldırmak yerine, az az bütün çeşitlerden tabağa alıp öncesinde ne kadar yiyeceğinize bakmanız ve sakince, iyi çiğneyerek, yavaş yemeniz en güzelidir. Hem besin çeşitliliği sağlanır, doyurucu bir öğün yapılır hem de ev sahibinin gönlü kırılmaz. 🙂

Ve çok sevilen Ramazan pidesi!

1 bütün ramazan pidesinin yaklaşık 14-16 dilim ekmek olduğunu unutmamak gerek. 3-4 parmak büyüklüğündeki pide 1 dilim ekmek yerine sayılabilir. Besinleri yasaklamak yerine kontrollü tüketmek en iyisidir. 😉

Ramazanda Tatlılar Hafif Olsun

Tatlı tüketilecekse hemen iftar yemeği sonrasında değil iftardan 1,5-2 saat sonra ara öğünde tüketilmesi daha uygun olur. Baklava, künefe, kadayıf gibi şerbetli tatlılar yerine güllaç, muhallebi, sütlaç, dondurma gibi sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Şeker ihtiyacı mümkün olduğunca kuru veya taze meyvelerden karşılanmalı.

Ramazanda Spor

Ramazanda kilo verme veya kilo kontrolü için yürüyüş önemlidir. Kişisel tercihe göre sabah saatlerinde, iftara yakın vakitlerde veya iftardan sonra yapılan 40-60 dakikalık orta tempoda yürüyüşler kilo korumada size destek olacaktır. Özellikle iftara yakın saatlerde vücut enerji ihtiyacını yağlardan karşıladığından bu vakitte yapılan yürüyüşler kilo kontrolünde etkilidir.

Hafif Bir Ramazan Dilerim 🙂

Diyetisyen Fazile Yılmaz

 

*Online Diyette Ramazan + Yaz Kampanyalarım için BANA ULAŞINIZ. 🙂 

Kilo probleminiz olmasa bile Ramazan ayını sağlıklı geçirebilmek için Online Beslenme Takibine başvurabilirsiniz. 🙂

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

fazile yılmaz logo
Fazile Yılmaz

İstanbul doğumlu olan Fazile Yılmaz, ortaokul yıllarından beri hayali olan diyetisyenlik mesleği için 2010-2014 yıllarında İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü bitirmiş, Diyetisyen unvanı alarak mezun olmuştur.


Fazile Yılmaz

Beslenme Günlüğü

beslenme günlüğü
Fikirlerini Paylaş, Sen de Kazanmaya Başla!