Çileğin Yararları


Çileğin Yararları
Diyetisyen Fazile Kategori: Besinler
Paylaş:

Çekirdekleri dışında olan tek meyve olan çilek, mis gibi kokusuyla hepimizin severek yediği bir meyvedir. Çileğin yararları tahmin ettiğinizden daha fazla. Nedir bu faydalar hadi bakalım;

Çileğin Yararları

  • Kırmızı meyvelerden olan çilek, 1540 ORAC değeri ile antioksidan etkisi yüksek meyvelerdendir. Kuersetin, Antosiyanin, Kaempferol, Ellagik asit, En büyük nedeni çevre kirliliği olan toksinlerin vücuda vereceği zararları engeller.
  • Kanser başta olmak üzere hastalıklara karşı korur. Yapılan çalışmada günde 3 kez 1 porsiyon çilek tüketenlerin tüketmeyenlere göre daha az kalp rahatsızlığı yaşadığı belirlenmiştir. Karaciğer hastalıklarına faydalıdır.
  • Bağışıklığı güçlendiren bir etkisi C vitaminini bol bulundurmasıdır. 1 porsiyon çilek (10-12 adet) günlük C vitamini ihtiyacımızı karşılamakta. C vitamini sayesinde Romatoit Artrid ve Gut hastalığında oluşan inflamasyonu (iltihap) azaltır. Kanı temizler, cildi nemlendirir, güzelleştirir.
  • Diş etlerini güçlendirir, ağız yaralarının iyileşmesini hızlandırır. Dişleri beyazlatır, tartarı temizler. Ağız kokusunu önler.
  • E, K, B grubu vitaminleri, kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir, selenyum, fosfor, bakır, manganez mineralleri içerir. Yüksek tansiyonu dengeler. Sinirleri gevşetir.
  • Lif içeriğinden ötürü bağırsak dostudur ve tokluk süresini uzatır. Ayrıca ödem attırıcı etkisiyle de kilo verme döneminde yanında kuru yemişle tüketime uygundur.
  • Lif ve antioksidan içeriğinin bir diğer etkisi ise kolesterolü dengelemesi. Özellikle kötü kolesterolün düşmesi için lifli besinlerin tüketimi artırılmalıdır.
  • Glisemik indeksinin düşük olması sebebiyle şeker hastaları (diyabet) tarafından tüketime uygundur.
  • Tek başına meyve olarak tüketilebileceği gibi marmelat, reçel, meyve suyu, milkshake, smoothie, tatlı ve pasta yapımında kullanılabilir.

**10 orta boy çilek 1 porsiyon meyve yerine geçer, yaklaşık 50 kaloridir.

Çileğin Zararları

Deri döküntüsü, kaşıntı, kızarıklık şeklinde alerji yapabilir. Özellikle çocuklarda tüketimine dikkat edilmelidir.

Yemeden önce iyi yıkanması gerekir.

Çabuk bozulan bir meyve olduğundan bekletilmeden tüketilmesi gerekir.

Diyetisyen Fazile Yılmaz

 

Çilekli Tarifler 😋

Meyveli Smoothie Tarifleri

Meyveli Kefir

Evde Meyveli Yoğurt Yapımı

Meyveli Dondurma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

fazile yılmaz logo
Fazile Yılmaz

İstanbul doğumlu olan Fazile Yılmaz, ortaokul yıllarından beri hayali olan diyetisyenlik mesleği için 2010-2014 yıllarında İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü bitirmiş, Diyetisyen unvanı alarak mezun olmuştur.


Fazile Yılmaz

Beslenme Günlüğü

beslenme günlüğü
Fikirlerini Paylaş, Sen de Kazanmaya Başla!