Eliminasyon Diyeti


Eliminasyon Diyeti
Diyetisyen Fazile Kategori: Makaleler
Paylaş:

Eliminasyon diyeti, fonksiyonel tıbbın özel diyetidir. Fonksiyonel tıp ise kronik inflamatuar hastalıkların asıl kök sebeplerini araştıran bir bakış açısıdır. Kalp damar hastalıklarından kansere, haşimato tiroiditten romatolojik rahatsızlıklara, Multipl Sklerozdan alerji, migren ve astıma kadar birçok hastalığın tedavisinde uygulanmaktadır. Temelde kilo verme amacı taşımayan eliminasyon diyetinin güzel bir yan etkisi ise fazla kilolu kişilerde kilo kaybı sağlamasıdır.

Eliminasyon diyeti 21 ila 42 gün arası uygulanır. Kişiye özel değişmekle beraber belirli besinlerin beslenmeden tamamen çıkarılmasını gerektirir. Dikkatli ve tam uyumla uygulandığında hastalık semptomları beklenmedik derecede azalma göstermektedir.

Eliminasyon diyeti, bağırsak geçirgenliğini azaltır. Bağırsak geçirgenliği, bağırsak duvarlarındaki boşlukların gevşemesi demektir. Bu gevşemeyle sindirilmiş besinlerle beraber sindirilmemiş besinler, bakteriler, toksinler de kan dolaşımına geçer (geçirgen bağırsak sendromu) ve vücutta kronik inflamatuar oluşturarak hastalıklara yol açarlar. 21-42 gün uygulanan eliminasyon diyeti ile bu gevşeyen duvarların tamiratı hedeflenir.

Eliminasyon diyeti uygulayan kişiler, ilk günlerde toksinlerin vücuttan atılması nedeniyle kendilerini kötü hissetselerde (baş ağrısı, yorgunluk, sinirlilik, cilt sorunları, şişkinlik, ishal, gaz gibi) 21 günden sonra bu etkiler azalarak yerini genel iyileşmişlik haline bırakır. Eliminasyon diyeti uygulaması bittikten sonra yasaklanan besinlerin yavaş yavaş diyete eklenmesi ile normal beslenmeye geçiş yapılır.

Eliminasyon Diyetinde Yasak Olan Besin Grupları

 1. Tüm şeker ve tatlandırıcılar (fruktoz şurubu-sükroz- şeker)
 2. Glutenli tahıllar ve unları (buğday-arpa-çavdar)
 3. Süt ürünleri (peynir-yoğurt-süt)
 4. Yumurta
 5. İşlenmiş et ürünleri (salam-sosis)
 6. Kabuklu deniz ürünleri
 7. Mısır
 8. Sığır eti
 9. Soya ve soya içeren ürünler
 10. Alkol- kahve – çikolata
 11. Yer fıstığı
 12. Domates-biber-patlıcan ve patates (gece gölgesi)

**eliminasyon diyeti yasakları kişiye göre değişebilmektedir.

Eliminasyon Diyetinde Serbest Olan Besin Grupları

 1. Sebzeler ve meyveler (mümkün olduğunca organik olanları tercih edin)
 2. Pirinç (şehriyesiz, zeytinyağı ya da sade yağ ile yapılmış pilav yenilebilir)
 3. Soya ve yer fıstığı dışındaki tüm bakliyatlar serbest
 4. Kavrulmamış çiğ kuruyemişler serbest (ceviz, badem, fındık)
 5. Tohum gıdalar (kavrulmamış çekirdekler…)
 6. Kuzu eti (sadece sütle beslenmiş olan kuzuların eti)
 7. Balık (mevsimindeki küçük deniz balıkları)
 8. Kümes hayvanları (GDO’suz beslenen organik tavuklar, eğer bulabilirseniz)
 9. Glutensiz tahıl ve benzeri gıdalar (amarant-kinoa unları)
 10. Sağlıklı yağlar: zeytin yağı- sade yağ (ısıtılarak sütü ayrılmış doğal tereyağı)
 11. Baharatlar (zerdeçal, zencefil, kekik, biberiye, tarçın)
 12. Yeşil çay serbest, siyah çay? (çaysız duramayanlar için az miktarda açık çay olabilir)

Unutmayın bu diyet çok kısa bir süre için bağışıklık sistemi ya da inflamatuar hastalıklar gibi ciddi rahatsızlıklardan kurtulabilmeniz amacıyla yapılan özel bir diyettir. Bu diyette gördüğünüz gibi size rahatsızlık vermediğini bildiğiniz tüm sebzeler, baklagiller ve meyveler serbest. Zeytin, zeytinyağı ve bitki çayları serbest. Kahve ve siyah çay çok az içilebilir.

“Ben bu diyeti dört dörtlük uygulayamam” diyen danışanlarımız için yasaklar değişebilmektedir. Olmazsa olmazımız yasak listesindeki ilk 3 maddede yazılı olan besinler. İlk 3 maddedeki besinler eliminasyon diyetinde mutlaka yasaklanır. Ancak bağırsak geçirgenliğinin ve bağışıklık sistemi cevabının düzenlenmesi için en kesin yöntem doğru ve düzgün yapılan bir eliminasyon diyetidir.

Bu diyeti uygularken kullanılacak besin desteklerini fonksiyonel tıp konusunda eğitim almış olan hekiminiz veya diyetisyeniniz önerecektir.

 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

fazile yılmaz logo
Fazile Yılmaz

İstanbul doğumlu olan Fazile Yılmaz, ortaokul yıllarından beri hayali olan diyetisyenlik mesleği için 2010-2014 yıllarında İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü bitirmiş, Diyetisyen unvanı alarak mezun olmuştur.


Fazile Yılmaz

Beslenme Günlüğü

beslenme günlüğü
Fikirlerini Paylaş, Sen de Kazanmaya Başla!