Doğum Sonrası Nasıl Kilo Verilir


Doğum Sonrası Nasıl Kilo Verilir
Diyetisyen Fazile Kategori: Makaleler
Paylaş:

Doğum yaptınız, bebeğinizi sağlıkla kucağınıza aldınız ancak fazla kilolarınız mı var? Üzülmeyin! “Doğum sonrası nasıl kilo verilir” sorusunu size açıklıyorum. Zira emzirme dönemi doğru geçirildiği takdirde çok güzel bir kilo verme dönemidir. 😊

Öncelikle Sabırlı Olun, Anneliğinizin Tadını Çıkarın..

Doğumdan sonra hemen eski halinize dönmeyi beklemeyin. Bu durumunuza da üzülmeyin. Stres, sizi ve bebeğinizi daha kötü etkileyecektir. Öncelikle lohusalığı atlatmak ve anneliğe alışmak adına en az 2 ay kendinize zaman verin. Bu durum kilo vermek adına hiçbir şey yapmayın anlamına gelmiyor tabi ki. Emzirme dönemine uygun dengeli beslenme yaparak hem sütünüzün kaliteli olmasını sağlayabilir, hem de yavaş yavaş fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Diyetisyeninizden Destek Alın

Tek başıma yapamıyorum derseniz beslenme düzeni oluşturması için diyetisyeninize (yani bana 😉) başvurabilirsiniz. Size uygun hazırlanan beslenme listesi ile sağlıklı bir emzirme ve kilo verme dönemi geçirebilirsiniz.

Stresinizi Kontrol Altına Alın

Özellikle ilk kez doğum yapan kadınlarda doğumdan sonra aşırı stres görülür. Bu durum otomatikman bebeğin huzursuz, çevrenin gergin olmasına neden olur. Öncelikli işiniz bebeğinizi büyütmek olmalı. Zaman zaman eşinizden yardım alarak kendinize vakit ayırın. Ilık duş, kesintisiz bir uyku, meditasyon/spor, arkadaşlarınızla vakit geçirmek gibi mutluluğunuzu ve huzurunuzu artıracak aktivitelere yer verin.

Yeterli Uyumaya Çalışın

Bebeğinizden dolayı kesintisiz bir uyku anneler için mümkün olmasa da özellikle bebeğinizin uyuduğu saatlerde sizde uyursanız uykusuz kalmayı önleyebilirsiniz.

Egzersiz Yapın

Doğumdan sonra huzursuzluğu azaltmak ve fazla kilolardan kurtulmak adına egzersiz yapın. Yürüyüş yapmak hem etkili hem de kolay seçenek olacaktır. Eşinizle veya arkadaşlarınızla günlük 30 dakikalık yürüyüşler yapmak size çok iyi gelecektir. Uygun havalarda bebeğinizi de yanınıza alarak onunda rahatlamasını ve çabuk uyumasını sağlayabilirsiniz.

Dengeli ve Yeterli Beslenin

Emzirme döneminde süt üretiminden dolayı vücudun kaloriye ve birçok besin değerine ihtiyacı vardır. En çok yapılan hatalardan biri “ben emziriyorum” bahanesine sığınıp bilinçsizce beslenme yapmaktır. Bu gibi davranışları kaldırıp süt grubu, et grubu, sebze-meyve grubu ve tahıl grubu olmak üzere tüm besin gruplarından öğünlerinizde bulundurmaya çalışın. Bu şekilde dengeli öğünler doygunluk hissinizi artıracaktır.

Öğün aralarındaki süreyi uzatmayıp küçük ara öğünler yaparak mide kazınmalarının önüne geçebilir; bir sonraki öğünde kontrolsüz yemeyi engelleyebilirsiniz. Dengeli beslenme sütünüzün miktarını ve kalitesini artıracağından bebeğinizin büyümesindeki olumlu durum da size mutluluk verecektir.

Ayrıca bu dönemde artan sıvı ihtiyacını karşılamak için günlük 15 bardak su-sıvı tüketmeye dikkat edin. Taze veya kuru meyvelerden yapılmış ilave şekersiz komposto suları, süt, sahlep, ayran, rezene çayı, ıhlamur, maden suyu, taze sıkılmış meyve suları sıvı alımınıza destek olur.

Diyetisyen Fazile Yılmaz

 

Emzirme Döneminde Beslenme

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Bitki Çayı ve İçecek Tüketimi

 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

fazile yılmaz logo
Fazile Yılmaz

İstanbul doğumlu olan Fazile Yılmaz, ortaokul yıllarından beri hayali olan diyetisyenlik mesleği için 2010-2014 yıllarında İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü bitirmiş, Diyetisyen unvanı alarak mezun olmuştur.


Fazile Yılmaz

Beslenme Günlüğü

beslenme günlüğü
Fikirlerini Paylaş, Sen de Kazanmaya Başla!