Hava Değişimi


Hava Değişimi
Diyetisyen Fazile 10 Ekim 2016 Kategori: Makaleler
Paylaş:

Yaz bitti son bahara geçiyoruz. Havaların sıcak-soğuk arasında kararsız kaldığı hava değişimi günlerinde vücudumuz da şaşkınlığa uğramakta. Bu durum bağışıklık sistemini etkilemekte ve soğuk algınlığı, bronşit, grip gibi rahatsızlıkları tetiklemektedir.

Sonbaharı Sağlıklı Şekilde Geçirmek İçin Nasıl Beslenmeli?

Hava Değişimi

Sonbahar aylarını kolay atlatabilmek için sağlıklı ve dengeli beslenme şart. Düzensiz beslenme özellikle sonbahar depresyonuna neden olabilir. Bu durum da peş peşe hastalıkların gelmesine zemin hazırlar. Tüm bunlara engel olmak için en başta beslenmeyi gözden geçirmekte fayda var.

Yaz aylarından kalan sağlıksız ve dengesiz beslenme artık terk edilmeli. Günde 3 ana 2-3 ara öğün şeklinde düzenli beslenme yapılmalı. Kahvaltı kesinlikle atlanmamalı, vücudun güne dirençli başlaması sağlanmalıdır. Kahvaltıda özellikle bol limonlu çiğ sebze/söğüş tüketilerek antioksidan vitamin olan C vitamininden yararlanılmalı.

Vücudun direncini artırmak amacıyla antioksidanlardan zengin olan taze mevsim meyveleri düzenli tüketilmeli. Saç dökülmesi, kansızlık, unutkanlık bu dönemde artan rahatsızlıklar arasında görüldüğünden demir, çinko içeriği zengin sebze ve meyvelere beslenme de yer verilmeli. Havuç, maydanoz, sivri biber, limon, kayısı, muz, yeşil sebzeler, kuru baklagiller güçlü antioksidanlar içerirken, fındık, fıstık, badem, ceviz gibi kuru yemişler çinko, magnezyum gibi minerallerin açığını kapatır.

Bağırsak sağlığını korumak ve bağışıklığı güçlendirmek için probiyotik besinlere ağırlık verilmeli. Probiyotik yoğurt, kefir yanı sıra süt, ayran da bu dönemde bağışıklığınızı destekleyecektir.

Bağışıklığı güçlendirmek adına D vitamini ve omega-3 yağ asitleri alımına da dikkat edilmeli. Güneş ışınlarından yararlanma süremiz azaldığından, özellikle eksikliği olan kişiler doktor kontrolünde D vitamini takviyesi almalı. Balık sezonu açılmış olduğundan haftada 2-3 kez balık tüketmek omega-3 yağ asitleri alımını sağlayacaktır.

Sonbaharda mevsim geçişinden dolayı vücut ta karasız bir durumda kalır. Depresyona eğilimli ve stresli olur. Bu durumu kontrol altına alabilmek için B vitaminlerinden zengin beslenmekte fayda vardır. Özellikle tam tahıllı ekmek, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, et ve süt ürünleri günlük besleme de yer almalıdır.

Ayrıca zararlı maddelerin vücuttan atımı ve vücudun düzgün çalışması için günlük yeterli su (2-2,5 lt) mutlaka içilmeli.

Tüm bunların yanında vücudun dinçliğini kaybetmemesi için düzenli egzersiz yapılmalı. Havanın çok sıcak olmaması bu yönden rahat hareket edebilmeyi sağlamakta. Günlük 30-45 dakikalık tempolu yürüyüş vücudunuzun sağlıklı kalması için yeterli. Spordan sonra içilen 1 şişe sade maden suyu ise mineral kayıplarını yerine koyar.

Sağlıklı ve hareketli bir sonbahar dilerim.. 🙂

Diyetisyen Fazile Yılmaz

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

fazile yılmaz logo
Fazile Yılmaz

İstanbul doğumlu olan Fazile Yılmaz, ortaokul yıllarından beri hayali olan diyetisyenlik mesleği için 2010-2014 yıllarında İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü bitirmiş, Diyetisyen unvanı alarak mezun olmuştur.


Beslenme Günlüğü

beslenme günlüğü
Fikirlerini Paylaş, Sen de Kazanmaya Başla!