Cennet Hurması Yararları


Cennet Hurması Yararları
Diyetisyen Fazile Kategori: Besinler
Paylaş:

Trabzon hurması olarak ta bilinen Cennet hurması yararları ile çok sevilen kış meyvelerinden biridir. Ülkemizde özellikle Akdeniz bölgesinde yetiştirilir.

Cennet Hurması Yararları

Hastalıklara Kalkan!

Günümüzde kanserden korunmak için önerilen meyvelerden biridir. Kalp-damar hastalıkları tedavisinde, bağışıklık sistemini güçlendirme adına tüketimi önerilmektedir. İshal kesici özelliği vardır. Mideyi kuvvetlendirir, sindirim sistemi rahatsızlıklarına (ishal, kabızlık, gastrit, bağırsak iltihabı gibi) iyi geldiği görülmüştür.

Sağlık Deposu!

Karbonhidrat bakımından zengin olması ile enerji vericidir. Zayıf, iştahsız, ağır işlerde çalışan kişilere önerilir. Kansızlık, vitamin eksikliği durumlarında da tüketimi fayda verir. A, B, C vitaminlerini; potasyum, magnezyum, demir, kalsiyum, sodyum, fosfor minerallerini içerir. Antioksidan deposudur.

Unutkanlığı Önler!

Cennet hurması yüksek lif içermesi ile kolesterolü ve tansiyonu düşürücü etkisi vardır. A vitamininden zengin oluşu göz sağlığına iyi gelir. Hafızayı güçlendirir, sinirleri yumuşatır, kısırlığa iyi gelir. Cennet hurmasının yenmesi ile beraber yaprakları kaynatılıp saçlar ve yüzler yıkanırsa güzellik verir.

Anne Adaylarına İyi Haber!

Bebeğin gelişiminde önemli rolü olan folik asit barındırması, kabızlığı gidermesi, bulantı-kusma şikayetlerini önlemesi ile özellikle anne adaylarının tüketimine uygundur.

Kilo Vermek İsteyenlere Yardımcı!

Besleyiciliğinin yüksek olması ve besin lifinden zengin oluşu yanında uygun bir protein kaynağı (süt, yoğurt, kefir) ile tüketildiğinde uzun süre tok tutucu etkidedir. Tatlı bir meyve oluşu ile özellikle kilo verme döneminde tatlı kaçamakları için kullanılmasını sağlar.

1 küçük boy cennet hurması 1 porsiyon meyvedir. Günlük bir meyve hakkınızı Cennet Hurmasından yana kullanabilirsiniz. 🙂 Şeker hastalarının üzerine tarçın serperek tüketmesini öneririm.

Cennet Hurmalı Karışımlar ve Cennet Hurmalı Tatlılar için tıklayınız. 😀

Diyetisyen Fazile Yılmaz

 

Cennet Hurmalı Kahvaltılık ve Kabızlık Tarifleri

Cennet Hurmalı Tatlılar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

fazile yılmaz logo
Fazile Yılmaz

İstanbul doğumlu olan Fazile Yılmaz, ortaokul yıllarından beri hayali olan diyetisyenlik mesleği için 2010-2014 yıllarında İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü bitirmiş, Diyetisyen unvanı alarak mezun olmuştur.


Fazile Yılmaz

Beslenme Günlüğü

beslenme günlüğü
Fikirlerini Paylaş, Sen de Kazanmaya Başla!