İncirin Faydaları ve Zararları


İncirin Faydaları ve Zararları
Diyetisyen Fazile Kategori: Besinler
Paylaş:

Tazesiyle kurusuyla damaklarımızı tatlandıran, yazın bitişiyle tezgahlarda çokça görmeye başladığımız incirin faydaları ve zararları nelerdir bir bakalım;

İncirin Yararları

  • Bol antioksidan bileşen içeren meyvelerden biridir. Vücudun özelikle bağırsakların temizlenmesini sağlayarak detoks etkisi yapar. Hastalık oluşum riskini düşürür. Bu etkisi ile ayrıca yüksek kolesterolü düşürmede destektir.
  • İçerdiği bol lif sayesinde sindirim sistemi hareketlerini düzenler, tuvalete çıkmayı kolaylaştırarak rahatlatır. Kabızlık şikayetinde 1-2 incir yiyip üzerine 2-3 bardak ılık su içiniz.
  • Potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, fosfor minerallerini; A, C, E, K, B1, B2, B6 vitaminlerini içerir.
  • Potasyum minerali sayesinde tansiyonu dengeler, kasların çalışmasını düzenler. Kalp sağlığına faydalıdır. Sporculara önerilir.
  • Kilo almak isteyen kişiler tek seferde yemek yerine gün içine dağınık şekilde taze veya kuru incir tüketebilir.
  • Yüksek kalori ihtiyacı olan kişilerin (ağır işlerde çalışanlar, çocuklar, emziren anneler) beslenmelerinde kuru veya taze şekilde incir yer alabilir.
  • Menopoz dönemindeki kadınlarda sıkça görülen meme kanseri ve kabızlık konusunda incirden yararlanılabilir. Kalsiyum içeriği kemik ve diş sağlığını korumaya yardımcıdır.
  • İçerdiği mineral ve vitaminler sayesinde cilt ve saç sağlığında da kullanılmaktadır. Yemenin yanında kozmetik ürünlerle beraber dışarıdan cilt ve saça uygulanabilir.
  • Çok tatlı bir meyve olduğundan tatlı isteği olan kişilerin tüketimine uygundur. Ancak tek seferde 1-2 taneden fazla tüketimi kan şekerinde dalgalanma yapabileceğinden, tatlı isteğinde kısır döngü yapabilir. Kontrollü yenmelidir.

**Tek başına meyve şeklinde yenen incir, tatlı, kek, milkshake yapımında ve kozmetikte de kullanılmaktadır. 1 orta boy kuru veya taze incir 1 porsiyon meyve yerine geçer ve yaklaşık 50 kaloridir.

İncirin Zararları

İncirin uygun miktarda tüketiminde bir zarar görülmezken özellikle tek seferde 2-3 adet-porsiyon tüketiminde şeker yükselmesi yaşanabilir. Özellikle insülin direnci, prediyabet ve diyabet hastalarının günde 1 adet ve yanında süt, yoğurt, kefir, ayran gibi bir besinle tüketmesini öneririm.

Fazla tüketimi kilo aldırabilir.

 

Diyetisyen Fazile Yılmaz

 

İNCİRLİ MAKALE VE TARİFLERİM İÇİN BAŞLIKLARA TIKLAYINIZ. 🙂

Dikenli İncir

Kuru İncir Faydaları

Kuru İncirli Kek

Tatlı Krizine İncirli Smoothie

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

fazile yılmaz logo
Fazile Yılmaz

İstanbul doğumlu olan Fazile Yılmaz, ortaokul yıllarından beri hayali olan diyetisyenlik mesleği için 2010-2014 yıllarında İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü bitirmiş, Diyetisyen unvanı alarak mezun olmuştur.


Fazile Yılmaz

Beslenme Günlüğü

beslenme günlüğü
Fikirlerini Paylaş, Sen de Kazanmaya Başla!