Zerdeçalın Yararları


Zerdeçalın Yararları
Diyetisyen Fazile 6 Şubat 2017 Kategori: Besinler
Paylaş:

Sayısız faydası ile yaşamımızda hak ettiği yeri alamayan zerdeçal, hint safranı olarak ta bilinir. Zencefil ailesinden bir köktür. Zerdeçalın yararları öksürük, soğuk algınlığı, eklem ağrıları, Alzheimer, MS, karaciğer, sindirim ve bağışıklık sistemi rahatsızlıklarına kadar fayda sağlamaktadır.

Zerdeçalın Yararları

  • Etken maddesi olan Kurkumin, bağışıklık sistemini güçlendirir, kansere karşı korur, hastalıkların yayılmasını engeller. Ayrıca yağ depolanmasını azaltarak kilo vermeyi destekler.
  • Östrojen hormonunu taklit eden maddeleri etkisiz hale getirerek meme kanserini önler. Prostat, kolon, akciğer kanserlerine iyi gelir.
  • Kötü kolesterolü düşürür.
  • Kalp hızının kontrolünü sağlar.
  • Anti-viral (virüslere karşı etkili) etkisi vardır.
  • Soğuk algınlığı, öksürük, astım tedavisinde etkilidir.
  • Düzenli tüketildiğinde Alzheimer, MS görülme riski azalır.
  • Anti-enflamatuar (iltihap giderici) etkisiyle eklem rahatsızlıklarına iyi gelir, ağrıyı azaltır.

**Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler, safra taşı olan kişiler, hamile ve emziren bayanlar, sindirim organlarında iltihap olan kişiler kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır

Zerdeçal, toz halinde veya kök şeklinde alınıp rendelenerek güveç, soslu sebze, pilav-makarna-erişte yemeklerinde, kahvaltıda yumurta üzerinde, et-tavuk marinasyonunda kullanılır. Her türlü yemekte, çorba, salatada kullanılabilir. Bazı dolma, kısır, börek tarzı yiyeceklere de yakışır. Direk kızgın yağa değil, diğer baharatlar gibi pişmeye yakın, yemeğin suyuna ilave edilmelidir. Süte karıştırılarak veya kök halindeki zerdeçal ile çay yapılabilir.

Yeni kullananlar için değişik bir tat olacağından pul biber, kişniş, kekik ve karabiber baharatları ile karıştırılarak güzel bir lezzet elde edilebilir.

Zerdeçal Kullanımı

Kök halinde kullanılacaksa günlük 1 baş parmak büyüklüğünü geçmemesi, toz halinde kullanılacaksa günde 1 tatlı kaşığından fazla tüketilmemesi önerilir. Bir anda çok miktarda tüketmek yerine, gün içinde yemeklere az az eklenerek toplamda bir tatlı kaşığı miktarı elde edilmesi daha iyidir.

Diyetisyen Fazile Yılmaz

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

fazile yılmaz logo
Fazile Yılmaz

İstanbul doğumlu olan Fazile Yılmaz, ortaokul yıllarından beri hayali olan diyetisyenlik mesleği için 2010-2014 yıllarında İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü bitirmiş, Diyetisyen unvanı alarak mezun olmuştur.


Beslenme Günlüğü

beslenme günlüğü
Fikirlerini Paylaş, Sen de Kazanmaya Başla!