Ramazan Bayramında Beslenme


Ramazan Bayramında Beslenme
Diyetisyen Fazile 20 Haziran 2017 Kategori: Makaleler
Paylaş:

Ramazan, beslenme düzenin tamamen değiştiği bir dönem. Öğün sayısının az olması ve uzun süre aç kalmak metabolizma hızını yavaşlatıyor. Ayrıca Ramazan sonrasında bir anda çok yemeye yönlenebilir. Bu durumda kilo artışı karşımıza çıkar. Ramazan Bayramında Beslenme ye dikkat etmek gerekiyor.

Ramazan Bayramında Beslenme

Ramazandan Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Bayram sabahı mutlaka kahvaltı yapılmalı. Şarküteri ürünlerinden uzak, klasik kahvaltılıklardan oluşmuş bir kahvaltı, mideyi zorlamadan size gün içinde ihtiyacınız olan enerjiyi vermeye başlayacaktır.

Ramazan sonrasında yapılabilecek en büyük hata bir anda büyük öğünler yapmaktır. Küçük öğünlerle sık beslenme yapmak Ramazan sonrasında normal beslenme düzenine geçişi kolaylaştıracaktır. Öğünlerdeki yemek porsiyonlarınız kontrol altında olsun. 😉

Su Tüketimi!!

Oruçlu günlerde su tüketim alışkanlığı bozulmuş olabilir. Normal beslenme düzenine dönüş ile gün içine dağılmış şekilde 12-15 bardak su içilmesi önemlidir.

Bayram Ziyaretleri

Bayram boyunca çay-kahve tüketimine dikkat edilmelidir. Sıvı olarak görülüp su yerine sayılmamalıdır. Çay ve kahve vücuttan su atıcı özellikte olduklarından su yerine geçmezler. Ayrıca vücuttan attıkları suyu da yerine koymak gerekir. Günlük su tüketim miktarı bu durum dikkate alınarak yapılmalıdır. Günde 2-3 bardak çay, 1-2 fincan sade Türk kahvesi yanında büyük bardak su ile tercih edilebilir.

Kızartmalı yemekler, hamur işleri, şekerli içecekler, meşrubatlar, şerbetli-yoğun şekerli tatlılardan kaçınılmalı. Sütlü ve meyveli tatlılar, kuru veya taze meyveler, ev yapımı-az şekerli içecekler tercihe uygundur.

Günde 1-2 fincan bitki çayı içilebilir.

Bayram boyu aktif olmak önemli! Ziyaret edilecek yerler yakınsa mümkün olduğunca yürüyerek gidilmeli. Asansör yerine merdiven kullanılmalı. Hiç olmazsa günde 30-40 dk yürüyüş yapılmalıdır.

Çocuklara bayram hediyesi olarak şekerlemeler vermek yerine ev yapımı tatlı ve kurabiyeler, meyve, kuru yemiş gibi daha sağlıklı seçenekler sunulabilir. 😉

Uyku Düzeni!!

Düzensiz ve kalitesiz uyku metabolizmayı yavaşlatır. Metabolizmamızı düzenleyen hormon Melatonin, 23.00-04.00 saatleri arasında uykuda iken salgılanıyor. Ancak sahur yapmak üzere bu saatlerde uyanık kaldık. Bu nedenle Ramazan’ın bitişiyle beraber uyku düzenini ayarlamak gerekir. Ayrıca gece ara öğünü yapılacaksa yatmadan 2-3 saat önce bitmiş olmalı!

*Bu bayram sevdiklerinize zaman ayırın, sohbet edin; çocuklarla oyun oynayın, vakit geçirin. 😉

Eski bayramların tadında, huzurlu bir bayram dilerim.. 🙂

Diyetisyen Fazile Yılmaz

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

fazile yılmaz logo
Fazile Yılmaz

İstanbul doğumlu olan Fazile Yılmaz, ortaokul yıllarından beri hayali olan diyetisyenlik mesleği için 2010-2014 yıllarında İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü bitirmiş, Diyetisyen unvanı alarak mezun olmuştur.


Beslenme Günlüğü

beslenme günlüğü
Fikirlerini Paylaş, Sen de Kazanmaya Başla!