Kahvaltının Önemi


Kahvaltının Önemi
Diyetisyen Fazile Kategori: Makaleler
Paylaş:

Sabah kahvaltının hakkını vermek lazım, kahvaltının önemi diğer öğünlerden şüphesiz daha fazla. Peki neden? Gelin beraber bakalım bu konuya. 👀😊

Kahvaltının Önemi

Gün içinde acıktığımız anları bir düşünelim. Yaklaşık 3-4 saatte bir açlık başımıza vuruyor değil mi? Akşam yatıp sabah kalktığımızdaki açlık süresi yaklaşık 8-10 saat. Yani vücudumuz çoktan açlık çekmeye başlamış oluyor. Bu nedenle uyanır uyanmaz gece boyu aç ve susuz kalmış olan vücudumuzu, yavaşlamış olan metabolizmamızı beslememiz gerekiyor. Kalkar kalmaz 2 bardak su ile güne başlangıç yapıp güzel bir kahvaltı ile devam etmek güne sağlıkla başlamanın en lezzetli yolu. Öyle poğaça, börekle ayaküstü geçiştirmeyle değil peynirli, yumurtalı, mevsim sebzeleri ile renklendirilmiş, tam tahıllı ekmekle tamamlanmış dengeli bir kahvaltı!

Kahvaltı Yapmamak

Kahvaltı Yapmamak Metabolizmayı Yavaşlatır!

Yapılan araştırmalarda kahvaltının obezite, moral durumu ve gün içinde iştah kontrolü sağlama ile ilişkili olduğu görülmüş. Kilo verme-alma-koruma, sağlıklı kalma gibi her durum ve yaşta kahvaltı en önemli öğündür. Bu yüzden “Kahvaltı olmazsa olmaz!” diyorum. 😀 Zamanım yok demeyin 1-2 haftada alışkanlık kazanmanız mümkün. ?

Öğrenciler ve çalışan bireylerde kahvaltı yapılmadığında konsantrasyon bozukluğu, odaklanamama, uyuklama, enerjisizlik, iş kazaları ve hafıza problemleri görülüyor. Arabanın benzinsiz çalışmaması gibi yakıtı glukoz olan beynimizin ve vücudumuzun da çalışması için günün ilk öğünü olan kahvaltıyı alması gerekiyor.

Kahvaltıda Ne Yenmeli?

Her öğünün olması gerektiği gibi kahvaltının da karbonhidrat, protein, yağ yönünden dengeli olması gerekir. Renkli bir tabak hazırlanmalı: peynir, yumurta, tam tahıllı ekmek, zeytin, çiğ tüketilebilen mevsim sebzeleri mutlaka bulunmalıdır. İhtiyaca göre doğal bal, reçel, pekmez, tereyağı veya ekmek seçeneği olabilecek simit kahvaltıda yer alabilir. Kahvaltılık malzemeleri bir arada kullanabileceğiniz seçenekler olan ev yapımı gözleme, börek, tost, omlet te tercihler arasında. Ama hızlı hızlı pastaneden alıp ayaküstü yenen ve 1 tanesi ile doyulmayan börek, poğaça, açma kahvaltıda yer almamalı. 😉 İçecek olarak tercihen açık çay veya bitki çayı, taze sıkılmış meyve suyu veya süt içilebilir.

İşe veya okula yetişmeniz gerekiyorsa hazırlayacağınız peynirli sebzeli sandviç veya peynirli sebzeli tost veya ayrı gözleri olan tupper kaplara hazırlayacağınız kahvaltılıkları yanınızda götürebilirsiniz. 😉

Ayrıca tam tahıllı kahvaltılık gevrekler, yulaf ezmesi de acil durumlarda kurtarıcı olabilir. 1 bardak süt veya yoğurda ekleyeceğiniz bir porsiyon meyve ve kahvaltılık gevrek ile kısa sürede kahvaltı yapabilirsiniz. Yine evde hazırlanan tarhana, mercimek, yayla çorbası gibi hafif çorbalarda kahvaltı seçeneği olabilir. 👈

Kahvaltı Yapılmadığında Gereksiz Kalori Alımı Artıyor!

Geç kalkıyorum diyorsanız yine de kahvaltıyı atlamak yok. 😄 Kalkış ve yatış saatlerinize göre öğünlerinizi ayarlayabilirsiniz. Saat kaç olursa olsun kalktıktan sonra 1 saat içinde kahvaltınızı yapmış olun.

İhtiyacı olan kaloriyi ve besin değerlerini alamayan vücut gün içinde alarma geçer ve karbonhidrattan zengin, yağlı besinleri ister. Bu duruma karşı konulamayacağından gereksiz kalori alımı olur ve kiloda artış görülür.

Kahvaltı Kilo Vermeyi Kolaylaştırır!

Yapılmayan kahvaltıdan alınamayan enerjiyi vücut tamamlamak isteyecek ve zamansız acıkmanıza sebebiyet verecektir. Özellikle kahvaltı yapmak iştah kontrolü sağlarken, öğün düzeni oluşturduğunuzda kilo vermeniz kolaylaşacaktır. 👌

Unutmayın Kahvaltının Mutlulukla Gizli Bir İlişkisi Var 💓

Lezzetli Bir Kahvaltı İle Mutlu Günler Dilerim.. 😊

Diyetisyen Fazile Yılmaz

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

fazile yılmaz logo
Fazile Yılmaz

İstanbul doğumlu olan Fazile Yılmaz, ortaokul yıllarından beri hayali olan diyetisyenlik mesleği için 2010-2014 yıllarında İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü bitirmiş, Diyetisyen unvanı alarak mezun olmuştur.


Fazile Yılmaz

Beslenme Günlüğü

beslenme günlüğü
Fikirlerini Paylaş, Sen de Kazanmaya Başla!