Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?


Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?
Diyetisyen Fazile Kategori: Besinler
Paylaş:

Son zamanlarda en çok merak edilen sorulardan biri olan hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir? i sizin için cevaplıyorum 😊

Hindistan cevizi yağı, hindistan cevizinin sıkılmasıyla oluşan tropikal yağdır. Yaklaşık 25 dereceye kadar katı halde 30 derecenin üzeri sıcaklıkta ise sıvı halde bulunur. Hindistan, Sri Lanka, Malezya, Tayland gibi ülkelerde çokça tüketilir.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir

  • Hindistan cevizi yağı, orta zincirli yağ asitleri (MCT) içerir. Yapılan bazı çalışmalarda orta zincirli yağ asitleri tüketenlerin tüketmeyenlere göre gün içinde daha az kalori aldığı görülmüş. Bu etkisi ile kilo verme döneminde, iştahı azaltma ve lifli içeriği ile kan şekerini dengede tutma amacıyla kullanılabilir.
  • Hindistan cevizi yağı tüketenlerin tüketmeyenlere göre karın – bel çevresi yağlanmalarında azalma görülmüş. Tabi ki tek başına zayıflatır diyemeyiz ama uygun bir kilo verme programına eklendiğinde destek alınabilir.
  • Hindistan cevizi yağı doymuş yağdır. Kısa, orta ve uzun zincirli yağ asitlerini bir arada bulunduran karmaşık bir yapıdadır. Orta zincirli yağ asitleri, uzun zincirli yağ asitlerine göre farklı metabolize edilir. Emildikten sonra direkt karaciğere gider, hızla enerji kaynağına dönüşür. Özellikle epilepsi ve Alzheimer gibi beyin aktivite bozuklukları üzerinde tedavi edici etkide olabilir.
  • Yaşadıkları bölge nedeniyle beslenmelerinde çokça hindistan cevizi bulunan bireylere bakıldığında, bu bireylerin oldukça sağlıklı ve kalp hastalığına dair bir belirtileri olmadığı görülmüştür.
  • Hindistan cevizi yağında çokça bulunan Laurik Asit, Kaprik Asit, Kaprilik Asit; antifungal (mantar karşıtı), antiviral, antibakteriyel özelliktedir. Özellikle insanlarda maya enfeksiyonuna neden olan Candida’yı, öldürücü etki gösterebilir. Fonksiyonel Tıpta da kullanılır.
  • Yapılan çalışmalarda hindistan cevizi yağındaki sağlıklı doymuş yağlar, Trigliserit, total kolesterol ve LDL’yi düşürücü, HDL’yi artırıcı etkide olduğu görülmüş. Ayrıca vücutta antioksidan seviyesini artırdığı ve kan pıhtılaşmasını engellediği düşünülmektedir.
  • Hindistan cevizi yağı kozmetik amaçlı cilt ve saç bakımı için kullanılmaktadır. Özellikle kuru cildi nem ve lipit yönünden beslediği, saçları Güneş’in zararlı etkilerine karşı koruduğu görülmektedir. Ayrıca gargara olarak kullanımı diş ve ağızdaki kötü bakteri öldürücü etkidedir. Bu sayede ağız kokusunu engeller.

Hindistan Cevizi Yağının Zararları

Hindistan cevizi yağı, orta ve uzun zincirli yağ asitlerini bir arada barındırması ile kafaları karıştırıyor. Orta zincirli yağ asitlerinin faydalarını alırken uzun zincirli yağ asitlerinin zararlarını da alıyor muyuz? u düşündürüyor.

Bu konuda yapılmış ve net sonuca ulaşılmış çok fazla araştırma olmadığından, her zaman çeşitli beslenmeyi savunuyor; hindistan cevizi yağını tüketim miktarına dikkat ederek tüketmenizi öneriyorum. Hindistan cevizi yağı, ‘süper gıda’ olmasa da ‘düşman’da değil! 😊

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Tüketilir?

Hindistan cevizi yağını tüketmek için özel işleme gerek yoktur. Katı formunu azıcık sıcaklığa maruz bırakıp eriterek kahvaltılık gevrek karışımlarına, smoothielere, Türk kahvesine, kek yapımına, salata çorbalara eklenebilir; yemek yapımında kullanılabilir. Kozmetik amaçlı ise katı formu direkt cilde ve saça uygulanabilir.

*1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı 45 kaloridir ve 1 yağ değişimidir.

Diyetisyen Fazile Yılmaz

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

fazile yılmaz logo
Fazile Yılmaz

İstanbul doğumlu olan Fazile Yılmaz, ortaokul yıllarından beri hayali olan diyetisyenlik mesleği için 2010-2014 yıllarında İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü bitirmiş, Diyetisyen unvanı alarak mezun olmuştur.


Fazile Yılmaz

Beslenme Günlüğü

beslenme günlüğü
Fikirlerini Paylaş, Sen de Kazanmaya Başla!