Probiyotik Yoğurt Yapımı


Probiyotik Yoğurt Yapımı
Diyetisyen Fazile Kategori: Probiyotikli Tarifler
Paylaş:

Günümüzde evde probiyotik yoğurt yapımı artık çok kolay. Ek gıdaya başlamış olan bebeğinize, çocuklarınıza yedirebilir, her yaştaki bireyin tüketimine sunabilirsiniz. Özellikle gaz, şişkinlik, sindirim sistemi problemleri yaşayanlara probiyotik yoğurdu öneririm.

Probiyotik Yoğurt Yapımı

  • 1 litre süt
  • 3 probiyotik şase
  • 1 yemek kaşığı yoğurt

Yapılışı: Temiz bir tencerede sütü 10-15 dakika kaynatın. Altını kapatıp yaklaşık 45 dereceye kadar ılıtın. Parmağınızın 10 saniye dayanabildiği ısıda olmalıdır. Bir kaseye 1 litre için 1 yemek kaşığı yoğurt mayasını koyun. Probiyotik şaseyi de ekleyip tahta kaşık yardımıyla ılıyan sütten 2 yemek kaşığı üzerine ekleyerek sulandırın. Karışımı yavaş yavaş kenarından tenceredeki süte ekleyin. 1-2 kez karıştırıp kapağını kapatın ve ısısını koruması için kalın bir örtüye sarıp, karanlık ve ılık bir yerde 4-5 saat mayalanması için bekletin. 50 C derecede ısıtılmış kapatılmış fırına tencereyi ağzı açık şekilde koyup ta bekletebilirsiniz. Sonrasında kapağı hafif aralık şekilde buzdolabında 1 gece muhafaza edip ertesi gün tüketiniz.

*Tercihen yoğurdunuzu günlük olarak mayalamanızı öneririm.

**Farklı yağ oranı olan sütlerden ve anne sütünden de yoğurt mayalayabilirsiniz. 🙂

Diyetisyen Fazile Yılmaz

 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

fazile yılmaz logo
Fazile Yılmaz

İstanbul doğumlu olan Fazile Yılmaz, ortaokul yıllarından beri hayali olan diyetisyenlik mesleği için 2010-2014 yıllarında İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü bitirmiş, Diyetisyen unvanı alarak mezun olmuştur.


Fazile Yılmaz

Beslenme Günlüğü

beslenme günlüğü
Fikirlerini Paylaş, Sen de Kazanmaya Başla!